ADD-Berlin Cumhuriyet’i kutladı

HÜSEYİN İŞLEK
BERLİN – Atatürkçü Düşünce Derneği Berlin-Brandenburg’un (ADD-Berlin) düzenledigi baloyla Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 94’üncü ve ADD-Berlin’in 20’nci kuruluş yıldönümü coşkuyla kutlandı. Kutlamaya katılan ressam-yazar Bedri Baykam, “Yaşasın Türkiye Cumhuriyetimiz” özdeyişini salonu dolduran konuklarla birlikte aynen TBMM’de 29 Ekim 1923 tarihinde olduğu gibi üç defa tekrar etti.
Şehnaz Azcan ve Özge Yiğiter ikilisinin sunumuyla gerçekleşen balo saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra söz alan ADD Yönetim Kurulu Başkanı Olcay Başeğmez açış konuşmasında 20 yıllık çalışmalarının özetini dile getirirken, “Derneğimiz 1998 yılında Kırıkkale ilimizde 9 derslik Hasan Ali Yücel İlköğretim Okulu’nu açarak bu konuda Berlin’de bir ilke imza attı” diye konuştu. ADD’nin Türkiye ile Berlin arasında bir köprü görevini başarıyla gerçekleştirdigine dikkat çeken Başeğmez “Bugüne kadar onlarca bilim insanı, sanatçı ve politikacıyı ADD’nin konuğu olarak kentimize getirerek yurttaşlarımızla buluşturduk” şeklinde konuştu.

“KORKMAYACAĞIZ”
Türkiye’deki Cumhuriyet karşıtı gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde dile getiren Dünya Sanat Dernekleri Birliği Başkanı ressam-yazar Bedri Baykam, “ADD’lerin kurucu Genel Başkanları değerli dostum Profesör Muammer Aksoy, Profesör Ahmet Taner Kışlalı, Doçent Bahriye Üçok örneği çok sayıda insanımız alçakca suikastlerle yaşamlarını yitirdiler. Ancak korkmayacağız, Atatürk’ün bizlere emaneti Cumhuriyetimizi canımız pahasına koruyacağız” dedi.

ADD-Berlin’in yönetimlerinde bugüne kadar görev alan üyelere Teşekkür Belgeleri’nin verilmesiyle devam eden baloda ilk belge geçtiğimiz ocak ayında yitirdiğimiz Kurucu Başkan Ali Uras’ın oğluna Bedri Baykam tarafından verildi.

Ritm-68 Grubu’nun müziği eşliğinde geç saatlere kadar devam eden baloya Sol Parti eski milletvekili Profesör Dr. Hakkı Keskin, CHP Berlin Birliği 2. Başkanı Ekrem Özdemir, Vatan Partisi Berlin Başkanı Emre Ünver, Vatan Partisi Avrupa sorumlusu Beyhan Yıldırım, TDG (Türk-Alman Toplumu) Başkanı Dr. Ali Nadir Savaşer, Almanya Türk Konseyi Başkanı Tacettin Yatkın, Berlin Türk Esnaf ve Zanaatkârlar Birliği (TUH) Başkanı Hüseyin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu çok sayıda dernek yetkilisi, Berlinli işadamları ve işkadınları katıldılar.