Alman hükümetinin Gülen Hareketi ile tuhaf imtihanı

BERLİN – Federal Alman hükümetinin “Hizmet Hareketi” ile ilgili Berlin’deki bir projeye milyonlarca avro destek vermesi, hükümetin bu konudaki tutumuyla çelişkili bulundu ve eleştirilere neden oldu. Almanya’da kasım ayında  Dışişleri Bakanlığının iç yazışmalarında “Hizmet Hareketi”ne ilişkin ağır ithamlar yer aldığı ortaya çıkmıştı. Sadece Almanya’nın değil Avrupa’nın önde gelen haber dergisi Der Spiegel, söz konusu raporlara ulaşmış ve diplomatların “Fethullah Gülen” ile ilgili endişelerine yer vermişti. 

Gündeme gelen “House of One” projesi ortakları arasında Protestan kilise St. Petri-St. Marien ve Musevi Abraham Geiger Kolleg’in yanı sıra Fethullah Gülen’in onursal başkanı olduğu Kültürlerarası Diyalog Forumu FİD de yer alıyor. Alman hükümeti projeye 10 milyon avro ile destek veriyor.

“GÜLEN HAREKETİ DEVLETE SIZIYOR”

”Üç Din, Tek Ev” sloganı ile hayata geçirilen projeye ait binanın yapımı ise sürüyor.

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği’nde geçen şubat ayında hazırlanan ve Alman Dışişlerine teslim edilen raporda ise ilk kez  alışıldık maddeler yer almıyor.

Bugüne dek Fethullah Gülen konusunda mesafeli durmayı tercih eden Almanya’nın gizli raporunda “Tüm kaynaklar vaiz Fethullah Gülen hareketinin Türkiye’deki devlet kurumlarına sistematik bir şekilde sızmayı hedef aldığını gösteriyor” yönündeki ağır ithamlara yer veriliyor. Der Spiegel’den Maximialian Popp’un haberinde diplomatların “Hareketin komplo kısmı, sıkı hiyerarşilerle karakterize ediliyor ve yapısı organize suçun tezahürlerini andırıyor” şekindeki ifadeler de dikkat çekiyor.

Habere göre Protestan Dünya Görüşleri Merkezi’nin (EZW) Başkanı, İslam uzmanı Friedmann Eissler, Almanya’daki Gülen yapılanmasına karşı uzun yıllardan bu yana uyarıda bulunan bir isim. St Petri – St Marien cemaatinin FİD’le proje ortaklığını Eissler şöyle eleştiriyor:

“Biz sadece bir eğitim hareketi ile karşı karşıya değiliz aynı zamanda dini, muhafazakar, Türkçü-milliyetçi İslam anlayışını yaymayı amaçlayan hiyerarşik organize bir yapı ile de karşı karşıyayız.” Der Spiegel’in haberinde, siyaset bilimci İsmail Küpeli de “Gülen Hareketinin otoriter tarafının Almanya tarafından farkına varılmadığını” belirterek “House of One’da Türk kökenli Müslümanların kendilerine yer bulacağına inanmadığına” işaret ediyor.

SCİENTOLOGY BENZETMESİ

Öte yandan “Gülen Cemaati”nden ayrılanlar, daha 2010 yılında “tarikat benzeri yapıdan” ve “Scientology Tarikatı’ndaki gibi beyin yıkamadan” söz etmişlerdi. Federal Alman hükümeti yıllarca söz konusu uyarılara kulak asmadı ve hareketi görmezden geldi. Alman dış istihbaratı, “Federal Haber Alman Merkezi” (BND) Başkanı Bruno Kahl da 2017 yılında yaptığı bir açıklamada söz konusu “hareketi”, “dini ve laik eğitim veren bir sivil toplum kuruluşu” olarak nitelemişti.

Ancak Alman Dışişlerinin en son raporunda yeni değerlendirmeler yer aldı. Alman Büyükelçi Martin Erdmann Cumhuriyet gazetesine verdiği bir demeçte “Alman hükümetinin Gülen Hareketi’ni algılamakta uzun süreden bu yana sorun yaşadığına” dikkat çekti. Ancak Büyükelçi Erdmann’ın bu tespiti de Alman hükümetini frenlemeye yetmedi.

ALMAN HÜKÜMETİNDEN 10 MİLYON AVRO

Hıristiyan Demokrat Birlik ve Hıristiyan Sosyal Birlik (CDU/CSU) partileri ile Almanya Sosyal Demokrat Partisi SPD’den oluşan koalisyon hükümeti, Berlin merkezli bir dini proje olan ve 3 dinin mensuplarının ibadet etmesini sağlayan  “House of One” projesine 10 milyon avro destek vermeyi kararlaştırdı. Habere göre St. Petri St. Marien cemaati İslami bir partner bulmakta zorlandı ve en sonunda Onursal Başkanlığını Fethullah Gülen’in yürüttüğü tartışmalı Kültürlerarası Diyalog Forumu’nda (FİD) karar kıldı.  Yüzden fazla ülkede okulları, vakıfları, üniversiteleri, medya organları bulunan “Gülen Cemaati”ni, ayrılanlar “gizli ittifak” olarak niteliyorlar. Alman Dışişleri’nin raporunda da şu cümle yer alıyor: Devlet kurumlarına sızarak en üst seviyede siyasi etki ve devlet üzerinde kontrol sağlanması hedefleniyor”

FİD, HER ŞEYİ DENİYOR

Der Spiegel’in haberinde özetle şu değerlendirmelere yer verildi:

FİD, Gülen’in adını parlatmak için her yolu deniyor. Spiegel 2012 yılında Fethullah Gülen hakkında yayınladığı kritik bir haberin ardından FİD bir milyon avrodan fazla harcama yaparak PİAR kriz yöneticisi Burson Martseller ile anlaşmıştı. FİD’in o dönemdeki Başkanı Ercan Karakoyun “Şimdi her şey çok daha hızlı işlemeli” sözleriyle içinde bulundukları kritik duruma işaret etmişti.

Berlin’de Petriplatz adlı meydanda 2019’la birlikte faaliyete geçmesi beklenen House of One projesi Türkiye ve Almanya arasındaki gerginliği yeniden arttıracağa benziyor. AKP’li siyasetçi Mustafa Yeneroğlu projeyi şu sözlerle kınıyor: “Diğer bütün İslami cemaatlerin şüpheli bir şekilde izlendiği bir dönemde sözde Gülen Hareketi’ne destek verilmesi çok şaşırtıcı.”

Sol Parti Milletvekili Sevim Dağdelen de Alman hükümetinin projeye finans desteğini eleştirenler arasında yer alıyor. Federal Meclis Milletvekili Dağdelen tepkisini şöyle dile getiriyor:

“Erdoğan’ın eski  ortağının ve İslami bir tarikatın lideri olan Fethullah Gülen’in destekçilerine Alman vergi mükelleflerinin paralarıyla desteklemek ve değer katmak çok saçma.”

LİBERAL CAMİ DE HOUSE OF ONE ÇATISI ALTINDA

Diğer taratan House of One (Tek’in Evi) projesinde kadın ve erkeklerin birlikte ibadet ettiği  İbn-i Rüşd-Goethe Camisi’nin kurucusu,  liberal İslam savunucularından Seyran Ateş de yer alıyor.

Toplam 43,5 milyon avroya mal olması beklenen House of One projesine bugüne dek Crowdfunding kampanyası kapsamında 8 milyon 835 bin 894 avro tutarında bağış yapıldığı belirtiliyor. Sinagog, kilise ve caminin yer alacağı House of One binasının mimarisini ise Kuehn Malvezzi Mimarlık Grubu üstlenmiş. Her üç dine özgü mimarinin de yer alacağı binada 40 metre yüksekliğinde bir de kule/minare bulunuyor. Bağışlar 1,25 milyon avroya ulaşınca inşaatına başlanacağı bildirilen House of One’ın temeli 2020 yılında atılacak. House of One, geçici olarak Petriplatz’daki enformasyon pavyonu ile hizmet veriyor.

Foto: House of One