Dr. Oetker bütün dünya için helal pizza üretiyor ama

KEMAL ÇALIK

FRANKFURT/BIELEFELD – Alman gıda devi Dr. Oetker, Almanya’da ve Türkiye’de helal sertifikalı pizzalar üretiyor. Ancak bu pizzalar Almanya’da satılmıyor. Bielefeld merkezli dev şirket, bunu düşük taleple gerekçelendiriyor.

Dr. August Oetker Gıda Ürünleri kuruluşunun basın sözcüsü Matthias Hanigk, “Ristorante“ serisinden ıspanaklı, vejeteryan, mozzarelalı, dört peynirli, mantarlı, domatesli peynirli, ton balıklı, biberli helal, Hawai helal ve spesiyal helal pizzaların Asya ve Afrika ülkelerinde, Avusturulya’da tüketiciye sunulduğunu bildiriyor.

Hanigk, Halal Quality Control (HQC) tarafından  verilen sertifikalarla, ürünlerin ambalajlarında helal mührünün yer aldığını kaydederek, “Diğer helal pizzalar Türkiye’deki tesislerimizde üretiliyor ve o ülkede ve Basra Körfezi bölgesindeki ülkelerde tüketiliyor“ diyor.

“TALEP ARTARSA NEDEN OLMASIN?”

Almanya’da beş milyondan fazla Müslüman yaşıyor. İstatistiklere göre Müslüman tüketicinin piyasadaki oranı ise her geçen gün yükseliyor. Peki, helal ürünler Almanya’da satılıyor mu? “Almanya’da ve Avrupa’da helal sertifikalı pizzalar satılmıyor” diyen Hanigk, buna karşılık gıda sektöründeki konuya ilişkin gelişmeleri yakından takip ettiklerini de belirtiyor ve ekliyor: “Helal sertifikalı pizzalara talep bugüne dek çok düşük oldu. Taleplerin artışı doğrultusunda, tüketicinin ihtiyaçları doğrultusunda değişikliğe gitmemiz de mümkün.”

DR. OETKER, TÜKETİCİYİ HARAM VE HELAL KONUSUNDA BİLGİLENDİRİYOR

Helal sertifikalı Dr. Oetker pizzaları yemek isteyenler Türkiye, Irak, Bahreyn, Katar, Kuveyt, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Ürdün, Lübnan, Singapur, Malezya, Vietnam, Endonezya, Çin, Hong Kong, Güney Kore, Pakistan, Avustralya, Güney Afrika ve Gana’ya gitmek zorundalar. Buna karşılık söz konusu konsern, helal pizza konusunu Almanya için tamamen kapatmış görünmüyor. Dr. Oetker’in internet sitesinde tüketiciler hangi ürünlerde domuz eti ve alkol bulunmadığı konusunda bilgilendiriliyor. Tüketiciler sitede helal ve haram konusunda da aydınlatılıyor.

“Dr. Oetker’in birçok ürünün içinde yer alanlar ise helale uygun. Birçok üründe domuz eti ve alkol yer almıyor. Hatta aromalarda bile buna dikkat ediyoruz. Örneğin konyak sirkesi kullanmıyoruz. Katkı maddelerinde hayvan kökenlilerden ise uzak duruyoruz“ diyen Hanigk, bununla birlikte ürünlerin tek tek helal sertifikası bulunmadığını, ayrıcalıklı bir üretimin ve dağıtımının ise yapılmadığını da vurguluyor.

“LAHMACUN STYLE“ AMBALAJINDAKİ CAMİ RESMİ 

Almanya’da, Benelüks ülkelerinde ve Danimarka’da satılan “Dr. Oetker Culinaria Lahmacun Style”  pizza kutusunun üstünde bir cami resmi yer alıyor. Facebook platformunda Türk marketçilerin bu duruma büyük tepki göstermesine Hanigk şu yanıtı veriyor:

“Culinaria serimizde ülkelere özgü pizzaları satışa sunuyoruz. Ürünün o ülkeye özgü olduğunu sadece damak tadı olarak değil görsel olarak da tüketiciye bildirmek istiyoruz. Lahmacun style çeşidinde de birçok tüketici için cami o ülkeyle çağrışım yapan bir görseldi. Kuruluşumuz dini ve kültürel hisleri rencide etmekten kesinlikle kaçınmaktadır.”