“Üç Kız Kardeş” ve Çehov üzerinden bir Avrupa dramı

BERLİN – Berlin, Türkçenin yeni çıkışlarına sahne olmayı sürdürüyor. Ünlü tiyatro sanatçısı Selin İşcan’ın kurucusu olduğu ve sanat yönetmenliğini üstlendiği Tiyatro Hayal Perdesi’nin dünyada da ilgiyle karşılanan oyunu “Üç Kız Kardeş’i Beklerken”, Almanya’nın başkentinde tiyatroseverlerle buluşacak. Almanya prömiyeri yapılacak olan oyun, Dünya Tiyatrolar Günü olan 27 Mart’ta Kulturbrauerei Kesselhaus’ta sahnelenecek. 2013 yılında Selin İşcan tarafından kurulan Tiyatro Hayal Perdesi’nin bundan böyle Berlin’de de oyunlarını sergilemeyi sürdüreceği açıklandı.

Anton Çehov’un “Üç Kız Kardeş” adlı ünlü yapıtından uyarlanan “Üç Kız Kardeş’i Beklerken”de bir dönem Alman sinemasında da isim yapmış olan Jale Arıkan’ın yanı sıra, ödüllü tiyatro sanatçısı Selin İşcan ve genç kuşağın dikkat çeken isimlerinden Nisan Arıkan rol alıyor. Balkanların yetiştirdiği büyük yönetmenler arasında sayılan Aleksandar Popovski’nin uyarlayıp yönettiği, ünlü sahne tasarımcısı Sven Jonke’nin de dekor tasarımını yaptığı oyun, sınırda bekleyen üç kadını işliyor.

Oyundaki üç kadının hayali, kendilerinden önce birçoklarının da olduğu gibi daha iyi bir yaşam sağlamak için Batı’ya gitmektir. Ancak bu kaçış içinde iki ülke sınırındaki “arafta” sıkışıp kalmışlardır. Oyuncuların sınırları aşma çabası, günümüzün yakıcı göç sorununa da göndermelerde bulunuyor. Hayali sınırlar arasında hayat bulan üç kadının hikâyesi üzerinden sahnede bütün bir yaşam yeniden sorgulanıyor.

İstanbul Tiyatro Festivali ortak yapımı bu oyun tiyatronun Cannes’ı sayılan Fransa’da Avignon Off Festivali’nde büyük beğeni toplamıştı. Oyun Almanya’da ilk kez sahneleniyor. Kasselhauss’ta 27 Mart salı günü saat 19.00’da başlayacak oyunun ardından saat 21.00’de de son dönemin büyük isim yapan yorumcularından Kalben, şarkılarıyla sahneye çıkacak.

Daha geniş bilgi için: www.hayalperdesi.org  ve  www.kesselhaus.net