Aslı Erdoğan’a Stuttgar’ta Barış Ödülü veriliyor

STUTTGART – Türkiye’de 4.5 ay cezaevinde kaldıktan sonra tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilen yazar Aslı Erdoğan’a, Federal Almanya’da Stuttgart Barış Ödülü veriliyor.  Erdoğan’a ödülü, Theaterhaus Stuttgart salonlarında “Dünya İnsan Hakları Günü” de olan 10 Aralık’ta “Barış Galası 2017” adı altında düzenlenen törende verilecek.

AnStifter Derneği’nden yapılan açıklamada Aslı Erdoğan’a verilecek Barış Ödülü’nün düşünce ve basın özgürlüğüne yönelik her türden saldırıya karşı önemli bir mesaj olduğuna işaret edildi. Açıklamada şöyle denildi:

“Gazeteciler dünya çapında halkların haber alma hakkını ve basın özgürlüğünü engellemek üzere baskı ve şiddetle maruz kalmakta, tutuklanmakta ya da öldürülmektedir. Öncelikle, bu zor koşullarda mesleğini icra eden ve dünyanın neresinde olursa olsun engellenen, yaptırımlara uğrayan ya da takibata uğrayan tüm gazetecilerle dayanışma içindeyiz. Aslı Erdoğan’ın silahı, kullandığı dildir. O, olanı anlatıyor: Baskı, şiddet, işkence.”

Türkiye’de ifade ve basın özgürlüğü için verdiği mücadele dolayısıyla Aslı Erdoğan’a verilecek ödüle ilişkin konuşan AnStifter Derneği Başkanı Annette Ohme-Reinicke de yaptığı açıklamada, “Aslı Erdoğan’ın, Türkiye’de düşünce özgürlüğünün ve despotluğun geldiği boyutun sembolü olduğunu” bildirdi.

AnStifter Derneği 2003 yılından bu yana her yıl barış, eşitlik ve dayanışma için özel bir mücadele yürüten insanlara ödül veriyor.

Demokratik İşçi Dernekleri Dederasyonu DİDF’in de desteklediği ödül töreninde ünlü bağlama ustası Cemil Koçgün sahne alacak. Gecenin sunumunu Sidar Çarman üstleniyor.

Özgür Gündem gazetesiyle ilgili olarak hazırlanan iddianamede, Erdoğan’ın aralarında olduğu 9 kişi için, “terör örgütüne üye olmak”, “devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak” ve “terör örgütü propagandası yapmak” iddiasıyla, ağırlaştırılmış müebbet ve 6,5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezası isteniyor.

HAFTA.eu