Çokkültürlü sanatçılardan çokdilli bir konser

Almanyalı Türk toplumunun her gün biraz daha moralini bozan Ankara-Berlin hattındaki gerilimle ilgili haberlerin art arda geldiği şu günlerde, Almanya’da düzenlenen kültürel bir etkinlik yüreklere su serpti. Kültür ve sanat alanında etkin çalışmalarıyla bir adım öne çıkan Stuttgart Turkuaz Derneği sezona yine adından çok söz ettirecek bir konserle start verdi.

ANADOLU KÜLTÜRÜNÜN ZENGİNLİĞİ ANA TEMA

“Schlosskirche im Alten Schloss” salonlarında yaklaşık 300 kişinin izlediği konserde Anadolu kültürünün zenginliği ana tema yapıldı. Geceye, sanatçıların sunumları kadar açılış konuşmasını yapan Turkuaz Eş Başkanı Nazan Vurgun ve ünlü Alman opera sanatçısı Cornelius Hauptmann’ın kardeşlik ve barış çağrıları da damga vurdu.

Gecenin sunuculuğunu üstlenen Almanların ünlü opera sanatçısı Cornelius Hauptmann “Almanya’da bir Hıristiyan kilisesinde, çok farklı kültürlerden ve inançlardan gelen böyle bir seyircinin karşısına bu akşam yine farklı din ve etnik kökenlerden sanatçılarla çıkmaktan ve dostluk çağrısı yapmaktan onur duyuyorum” derken, selamlama konuşmasını üstlenen Vurgun “Çokkültürlü bir toplum olan Almanya’da ‘Aşure’ gibi, çokkültürlülüğe, dostluğa, hoşgörüye vurgu yapan bu konseri Turkuaz Derneği olarak sizlerle buluşturmaktan onur duyuyoruz. Bu akşam sanatçılarımız burada kardeşlik, dostluk şarkılarını enstrümanlarıyla icra edecekler. Aşureyi bir kez de bizimle birlikte tatmaya geldiğiniz için teşekkür ediyoruz“ dedi.

Stuttgart kentinde, kültürel zenginlik ve çeşitlilik vurgusu yapılan “Aşure” başlıklı konserde güçlü isimler sahne aldı. Konserde Avrupalı sanatseverlerin yakından tanıdığı halk müziği sanatçısı Şirin Üstün, opera ve konser sanatçıları Nihan Devecioğlu ile Ahmet Gül’e, kanun virtüözü Göksel Baktagir, neyde Yavuz Akalın, udda Şeref Dalyanoğlu, bağlamada Mahir Kutlutürk, perküsyonda Mert Eylem Sezgin, kavalda Tayfun Durak, gitarda Alon Wallach, çelloda Hüseyin Emre Güçlü ve klarnette Andreas Geyer eşlik etti.

Stuttgart Başkonsolosu Ahmet Akıntı, Eğitim Ataşesi Yardımcı Doçent Ümit Kaptı, Merkez Koordinatör Öğretmen Taner Öner, Muavin Konsolos Seyhan Sucu konserde hazır bulundu.

GECENİN ONUR KONUĞU: PROF. DR. ŞENGÜL HABLEMİTOĞLU

Öte yandan konseri izleyenler arasında gecenin onur konuğu Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu da vardı.Türkiye’de yolsuzluklar, yabancı vakıflar üzerine çalışmaları ve FETÖ ile ilgili araştırmalarıyla tanınan ve bundan 15 yıl önce yani  18 Aralık 2002’de  evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu öldürülen Doç. Dr. Necip Hablemitoğlu’nun eşi Prof. Dr. Şengül Hablemitoğlu, Türkiye’den konseri izlemek için özel olarak geldi.

Geçen temmuz ayında Stuttgart Turkuaz Derneği’nin konuğu olarak Esslingen’de vatandaşlarımızla buluşan ve  “Gri Kitap-Yolculuk” adlı son yapıtı ile okuma gününe katılan Prof. Dr. Hablemitoğlu “Bu çok özel bir topluluk, çok özel bir kuruluş. Almanya’da Türk kültürünün önemli bir şekilde elçiliğini yapan Turkuaz’ın çokkültürlülük anlayışı ile hazırladığı bu konserin atmosferini solumak istedim” dedi.

Çok sayıda Alman misafirin de yer aldığı konserde Alevi türkülerinin ve İspanya Yahudilerinin Sefarad şarkılarının yanı sıra, Türkçe, Ermenice, Kürtçe şarkılar da seslendirildi. Cumhurbaşkanlığı özel ödülünü de almaya hazırlanan ünlü kanun virtüözü Göksel Baktagir’in solosu ise büyük ilgi gördü.

HAFTA.eu