Jörg Hustiak, Doğan Akhanlı ve “Granada’da Gözaltı”

İnsan hakları savunucusu ve yazar Doğan Akhanlı’nın kitabı “Granada’da Gözaltı ya da Türkiye Bir Diktatörlüğe mi Sürükleniyor?”(Verhaftung in Granada oder Treibt die Türkei in die Diktatur?) için Almanya’nın Köln kentinde 19 Şubat’ta bir okuma akşamı düzenleniyor.

Batı Almanya Radyo Televizyon Kurumu WDR’in spikerlerinden Jörg Hustiak, Akhanlı’nın “zorunlu tatil” diye nitelediği 2 ay boyunca yaşadıklarını anlattığı kitaptan kesitler aktaracak. Tatil için gittiği İspanya’da 19 Ağustos 2017 tarihinde Türkiye’nin talebi üzerine Interpol tarafından gözaltına alınan ancak Almanya Dışişleri Bakanlığı’nın müdahalesiyle bir gün sonra serbest bırakılan yazar Doğan Akhanlı’nın kitabına ilişkin okuma akşamı, 19 Şubat 2018 pazartesi günü saat 19.30’dan itibaren Köln’de gerçekleşecek.

Großer Griechenmarkt 39, 50676 Köln adresindeki Literaturhaus Köln (Köln Edebiyatevi) salonlarındaki toplantı Kulturforum Türkei Deutschland, Recherche International ve Kiepenheuer&Witsch Yayınevi tarafından düzenleniyor. Akhanlı’nın İspanya’dan ayrılmasına izin verilmemesi üzerine kaleme aldığı kitabı  sözü geçen yayınevi tarafından okurla buluşturulmuştu.

Doğan Akhanlı 1992 yılından bu yana Köln kentinde yaşamını sürdürüyor.