Kabareci Muhsin Omurca’nın opera konukluğu

IŞIN TOYMAZ – Almanya’daki Türk kökenli kabare oyuncularına, stand-up ustalarına kapıyı usta oyuncu Şinasi Dikmen ile birlikte aralayan Muhsin Omurca, şimdi de seyirci karşısına opera ile çıkmaya hazırlanıyor.
Muhsin’i uzun yıllardır tanıyorum. Hangi oyununa gidersem gideyim, ister Türkçe ister Almanca olsun, gülmekten kaç kere ağladığımı hatırlamıyorum.
Hayırdır!
Hem de tanınmış yönetmen Fatih Akın’ın 2004 yılında Berlin Film Festivali’nde “Altın Ayı” ödülünü kazanan “Duvara Karşı” adlı filminden operaya uyarlanan aynı isimli oyunda rol alıyor.
Pes doğrusu.
Muhsin Omurca ve dram. Birbirine çok uzak iki kelime. Üstüne bir de opera. “Mutlaka yalandır, iftiradır” dedik ve Muhsin’i aradık.
“Abi tenor musun? Yoksa Bariton mu?” diye soracağız kendisine.
Opera bilgimiz de bir yere kadar. Sonra ne sorabilirim ki?
Ayrıca, “Şu ülkede bizi katıla katıla güldüren ender adamlardan birini de, operaya mı kaptırdık” diye içten içe hayıflanıyoruz elbette bir “opera tutkunu” olarak!
“Muhsin rolün hayırlı olsun. Operaya başlamışsın abi?” cümlesini hayal kırıklığı içinde kurduk, terk edilmiş, ihmal edilmiş komedi seyircisi gibi. Karşıdaki ses gururla “Haaa evet öyle oldu” dedi.
“Nasıl yani bunlar dedikodu değil mi?” diye son bir umutla sordum.
“Ne münasebet” dedi.
Opera ile ilgili tek “yüksek bilgimi” konuşturdum: “Peki abi, tenor musun, bariton musun?”
Sessizlik!

Devamı www.01.AVRUPA-KULTUR.eu adresinde