Stuttgart’ta seçkin yorumculardan “Aşka Davet”

STUTTGART – Klasik Türk Müziğinin seçkin yorumcuları Stuttgart kentindeki “Aşka Davet” adlı programa katılmak üzere Almanya’ya geliyor. Avrupa’da kültür ve sanat faaliyetleriyle öne çıkan Stuttgart Turkuaz derneği ile kültür ve eğitim kuruluşu Bund Bik’in davetlisi olarak 23 Şubat’ta sıra dışı bir programla Türk ve Alman seyirci karşısına çıkacak olan TRT İstanbul Radyosu Ses Sanatçıları Melihat Gülses, Çiğdem Yarkın ve TRT Ankara Radyosu Ses Sanatçısı Elif Güreşçi’ye, Klasik Türk Müziği İzmir Devlet Korosu’nun saz üstadları eşlik edecek. Sanatçılar Klasik Türk Müziği’nden eserler seslendirecekler. Programın birinci bölümünde ise opera sanatçısı da olan Turkuaz Derneği Başkanı Ahmet Gül’ün yönetimindeki Turkuaz Ensemble ayinler okuyacak, Nürnberg Mevlana Derneği’nin dervişleri de semah dönecek.

AYİN, MOZART SALONU’NDA

Stuttgart kentinin önde gelen kültür ve kongre sarayı Liederhalle’deki Mozart Salonu’nda saat 19.30’dan itibaren gerçekleşecek programı Stuttgart Turkuaz’ın Yönetim Kurulu Üyesi Nilay Ballı sunacak.

Stuttgart Başkonsolosluğunun desteklediği programla ilgili konuşan Bund Bik Başkanı Güven Toymaz ve Turkuaz Eş Başkanları Nazan Vurgun ve Ahmet Gül, Rumi’nin tüm insanlığa ait olduğunu ve felsefesinin günümüzde farklı inançlar arasında bir köprü oluşturduğunu belirttiler. Kültür yapıcıları, özetle şunları söylediler:

“Rumi felsefesi sevginin, kardeşliğin, barışın dilidir.  Rumi, tüm insanlığa aittir. İslamofobi’nin de tırmandığı Avrupa’da İslamiyet’i doğru şekilde tanıtmamız açısından, barış mesajı verebilmek adına da çok önemli bir program. Ve bunun Almanyalı bir Türk korosu olan Turkuaz tarafından seslendirilmesinden sevinç duyuyoruz. Ayrıca programımızın ikinci bölümünde Türkiye’nin en seçkin sesleri aracılığı ile Klasik Türk Müziği’nin değerli eserlerini Avrupa’ya taşımaktan dolayı da onur duyuyoruz.”