Türkler astrolojide aşkı ve parayı merak ediyor

ARZU CEYLAN
BERLİN – Astrolojiye inansa da inanmasa da hemen herkes burcunu bilir. Arada gazete ve dergilerdeki köşelere göz atıp okur, genellikle çok da ciddiye almadan gülümseriz. Biriyle yeni tanıştığımızda burcunu öğrenip uyumuna bakanların sayısı hiç de az değil…Oysa astrolojinin ne olduğunu, ne işe yaradığını gerçekten bilenlerin sayısı gittikçe artsa da hâlâ çok değil. Berlin’de yaşayan ve bildiğimiz kadarıyla Almanya’daki tek Türk astroloğu olan Nuran Öztürk, sorularımızı yanıtladı.
– Nuran Hanım birçok insanın belki de aklındaki en basit soruyla başlamak istiyorum, Astroloji nedir? Fal mı, ilim mi?
NURAN ÖZTÜRK – Astroloji asla bir fal değildir. O bize hayatı ve tüm evreni anlamayı, kavramayı ve yorumlamayı kolaylaştıran bir dildir. Astroloji gökyüzündeki olaylarla yeryüzündeki olayların birbiriyle olan etkileşimini inceleyen bir ilimdir. Gökyüzünü okuma sanatıdır.

– Peki ne işe yarar bu sanat?
NURAN ÖZTÜRK – Astroloji sayesinde bir insanın doğum haritasına bakarak o insanı hangi konuların olumlu veya olumsuz etkilediğini anlayabiliriz. Hangi alanlarda yetenekli ve başarılı olduğunu görebiliriz. Kişinin yaşamdan ne istediğini, amaçlarını görüp, önüne çıkacak fırsatları kişiye söyleyerek onun bilinçlenmesine katkıda bulunabiliriz.

KENDİNİ VE ETRAFINI DAHA İYİ TANIMAK
– Siz nasıl ilgilenmeye başladınız?
NURAN ÖZTÜRK – Astrolojiye oldum olası bir ilgim vardı, fakat bunu bir gün meslek haline getireceğimi hiç düşünmemiştim. Çocuklarımın büyümesi, aile sorumluluklarımın azalması ve iş hayatımın bitmesiyle kendime yeni bir yön verme ihtiyacı hissettim. Bu sevebileceğim ve insanlara faydalı olabileceğim birşey olmalıydı. Araştırmaları yaparken Berlin’deki bir astroloji okulu çıktı karşıma. İlk başlarda sadece boş zamanlarımı değerlendirmek amacıyla başlamıştım, ama daha sonra ne kadar derin ve içinden çıkılmaz bir konuya daldığımı anladım. Bu okulda Dipl. Psych. Markus Jehle’den 2 yıllık bir eğitim aldım.Bu eğitimin ilk faydasını kendimde görmeye başladım. 16 kişilik bir sınıfta her birimiz haritalarımızı yorumlanırken daha çok farkındalık, kendimizi tanıma ve bilinçlenme fırsatı bulduk.

– Bu farkındalığın en belirgin faydası ne oldu?
NURAN ÖZTÜRK – Bu bilinçlenme sayesinde kendimi ve etrafımı daha iyi tanımaya başladım. Buda beraberinde artık insanlar hakkında önyargılı olmama ve kusur görmeme, insanları oldukları gibi kabul etmeyi getirdi. Bu konuda kendimi profesyonel görmüyorum, daha çok yolum var önümde diye düşünüyorum. Profesyonel bir astrolog olabilmek için uzun yıllar tecrübe kazanmak gerekir.

YARARLAR VE ZARARLAR
– Bir astroloğun iyi olup olmadığını nasıl anlarız? Zararları da var mıdır?
NURAN ÖZTÜRK – Astrolojinin faydalarının yanısıra yanlış kişilerin eline düştüğünüzde zararları da olabilir. Kişinin haritasındaki bilgilerin kişiye nasıl verileceği çok önemlidir.
Bir astroloğun görevi kişinin kendini tanımasına yardımcı olmaktır. Onun moralini yerle bir etmek değil. Astrolog gelecek hakkında kesin bilgi vermemelidir, çünkü gelecek asla net olarak bilinemez.

– Doğum haritası çıkartmak isteyen ama doğum saatini bilmeyenler ne yapabilir?
NURAN ÖZTÜRK – Doğum saati bilinmeyen kişilerin yükselen burcunu olayların akışını takip ederek bazı astrologlar bulabilmektedir. Fakat cok titizce araştırmak ve dikkatli olmak gerekir.

– Her isteyen astroloji öğrenebilir mi?
NURAN ÖZTÜRK – Her isteyen, bu konulara ilgisi olan ve seven kişi astrolog olabilir. Herhangi bir okul diploması gerekmez. Fakat bazı okulların lise diploması şartı koştuklarını duydum. En azından benim okulumda bu şart yoktu. Eğitimi olmayan bir kişinin diğerlerine göre daha çok uğraşması, çalışması gerekir belki. İlk başlarda astrolojiden para kazanmayı hiç düşünmemiştim, sadece hobi amaçlıydı, fakat çok uzun süren ve emek gerektiren bir iş. Her insan harcadığı zamanın nasıl karşılığını alıyorsa bundada öyle olması çok normal diye düşünüyorum.

DOĞUM HARİTALARI
– Küçük çocukların da doğum haritasına bakılması doğrumudur?
NURAN ÖZTÜRK – Benim astroloji eğitmenim aynı zamanda bir psikologdu ve çok küçük çocukların haritalarının okunmasını doğru bulmuyordu. Biraz büyüklerin ise okunması için önce çocuğun izni olması gerekir. Bazı anne babaların etkilenip çocuğa önyargılı yaklaşma tehlikeleri olabilir.

– Peki doğum haritasında neleri görmek mümkün?
NURAN ÖZTÜRK – Haritamız sayesinde hangi mesleğe ve işe yatkın olduğumuzu görebileceğimiz için seçimlerimizi ona göre yapma imkanına sahip oluruz. Özel hayatımızdaki çatışmaların kaynağını görüp karşı tarafı değil kendimizi değiştirmenin yollarını bulmuş oluruz.

– Astroloji ile kaderi değiştirmek mümkün mü?
NURAN ÖZTÜRK – Kader konusu, olduğumuz bilinç seviyesiyle alakalıdır. Kaderin üstünde kader vardır. Olduğumuz seviyedeki kaderi etkilemek mümkündür. Dualarla birçok belayı savmak mümkündür. Kişi geliştikçe gezegen etkilerini hafif atlatacaktır, fakat gelişime açık olmayan kişide kendini gezegen etkilerine kapatabilir.

– İyi astrologu nasıl anlarız?
NURAN ÖZTÜRK – Her konuda olduğu gibi astrologlar arasındada fark var tabii. İyi bir astrolog, egosunu tatmin etmek için konuşmaz. Önyargılı değildir. Gelen kişinin kişiliğini yaralamadan analiz eder. Gelecekten kesin bilgi vermeye yanaşmaz.

TÜRKLERDE AŞK VE PARA
– Türklerle Almanların arasında astrolojiye duyulan ilgi farklı mı?
NURAN ÖZTÜRK – Türklerde de Almanlarda da astrolojiye karşı hâlâ önyargı var. Çoğu fal olarak görmekte. İnananlar arasındaki fark sorulan sorularda olabilir. Almanlar kendini tanımak için daha çok soru sorabilirken, Türklerde aşk ve para ön planda gibi.

– Eşler burçlarına göre mi birbirini seçmeli?
NURAN ÖZTÜRK – Evlenmek isteyen kişilerin haritaları üst üste konularak, ki buna astrolojide sinastri denir, eşlerin birbirine ne kadar uygun olup olmadığı, sorunların nereden çıkacağı tahmin edilebilir. Buna göre, kişiler kendi kararını verirse daha uygun evlilikler yapılabilir. Fakat bizim için neyin hayırlı olduğunu bilemeyiz. Belkide kötü bir evlilik tecrübesi sayesinde olgunlaşmak vardır kaderimizde.

NURAN ÖZTÜRK KİMDİR?

1968 Giresun doğumlu. Evli ve biri 29, diğeri 21 yaşında iki çocuk annesi. 34 yıldır Berlin’de yaşayan Öztürk, ilkokuldan sonra geldiği bu şehirde okul eğitimini tamamladıktan sonra terzilik ve yaşlı bakımı konularında da eğitim almış. Astrolojiye çocukluğundan beri ilgi duyan Nuran Öztürk, iki yıllık bir astroloji eğitiminin ardından astrolog olarak danışmanlık hizmeti veriyor.