Wolfgang Schorlau’nun romanından beyaz perdeye

STUTTGART – Neonazi yeraltı örgütü NSU’nun işlediği cinayetlerin perde arkasına ışık tutan başarılı polisiye romanı “Dengler’in 8. Olayı – Koruyucu El” televizyon filmi oldu.
Bir seri cinayetin ve canilerin, hangi derin odakların desteğiyle nasıl güncel bir polisiyenin aktörlerine dönüştüğünü anlatan Wolfgang Schorlau’nun ses getiren romanı “Die schützende Hand” (Koruyucu El), 6 Kasım pazartesi akşamı Alman devlet televizyon kanalı ZDF’te ekranlara gelecek.
Hem tarihsel hem de güncel birçok derin bilmecenin üzerindeki örtüyü kaldırabilenfilmin yönetmenliğini ise Lars Kraume yapıyor.Filmde, Dedektif Georg Dengler rolünü Ronald Zehrfeld, hacker ve eylemci Olga Illiescu’yu Birgit Minichmayr, danışmanı Dr. Schweikert’ı Jürgen Prochnow, Eyalet Kriminal Dairesi’nden Marius Brauer’i Tom Wlaschischa canlandırıyor.

GERÇEK YENİDEN KURGULANIYOR
Tam bir “kriminal polis” duyarlılığıyla ve gazetecilik sorumluluğuyla yapılmış derin incelemelere, neredeyse hemen tümü gerçek bilgi ve belgelere dayalı olarak kaleme alınan hikâyede başkahraman özel detektif Dengler, bu kez 2000-2007 yılları arasında 8’i Türk biri Yunan biri Alman toplam 10 kişiyi katleden ırkçı yeraltı örgütü NSU cinayetlerini çözmeye çalışıyor.
Emniyet birimleri zanlıları değil, NSU cinayetlerinin kurbanlarının yakınlarını soruşturuyor, zan altında bırakıyor, dosyalar kayboluyor, istihbaratçıların her yerde parmak izleri ortaya çıkıyor…
Dengler ve arkadaşları, Almanya’da 4 Kasım 2011 günü Batı Thüringen’in bir kenti olan Eisenach’taki bir karavanda, ırkçı yeraltı örgütü NSU’nun iki üyesi Uwe Mundlos ve Uwe Böhnhardt’ın cesetlerinin bulunduğu günden başlayarak adım adım olayın her anına ve yönüne büyüteç tutuyorlar.
Devriye gezen iki polisin gelmesine 20 saniye kala, bir banka soygununun ardından tam da 8 adet ağır silahları bulunmasına karşın “birdenbire karar vererek” önce birbirlerini vurdukları ardından karavanlarını havaya uçurdukları yani intihar ettikleri ileri sürülen Uwe Böhnhardt ve Uwe Mundlos’ın gerçekten de kamuoyuna aktarıldığı gibi intihar edip etmediklerini araştıran Dengler ve ekibi o güne kadar sayısız cinayet işlemiş, kundaklama gerçekleştirmiş olan bu iki neonazinin bu kadar hızlı karar alarak intihar etmesini sorguluyor.
Wolfgang Schorlau’nun son derece sürükleyici ve NSU cinayetlerine farklı bir pencereden bakan “Die Schützende Hand” (Koruyucu El – Dengler’in 8. Olayı) adlı romanının televizyon filmine uyarlanmış hali de gerçeğin bize aktarıldığı gibi olmadığı fikrini başarıyla gözler önüne seriyor.Dengler, Olga ve Bauer’in araştırmalarını derinleştirdikçe istihbaratçılar ve neofaşistlerden oluşan ağa yaklaşması ile heyecanın doruğa ulaştığı film saat 20.15’de ekranlara gelecek.
Yapımcılığını Raoul Reinert ve Oliver Vogel’in üstlendiği film Bavaria Film Gmbh ile Cuckoo Clock Entertainment’ın işbirliğince hazırlandı. Senaryo da filmin yönetmeni Lars Kraume tarafından ünlü yazar Wolfgang Schorlau’nun romanından uyarlandı.