Baba-oğul Özkanlılar diş kremi yatırımcılarını peşinde koşturdu

HÜSEYİN İŞLEK

BERLİN – Berlin Türk Cemaati (TGB) ve Berlin-Brandenburg Türk-Alman İşadamları Birliği’nin (TDU) eski başkanlarından Hüsnü Özkanlı ve oğlu diş doktoru İsmail Özkanlı’nın sahibi oldukları BeoVita firması çörekotu yağından kendi ürettikleri diş eti çekilmesi olarak bilinen parodontoz  hastalığına engel olan “Parodont Kremi” ile büyük bir atılım gerçekleştirdiler.

TDU salonlarında konu ile ilgili bir basın toplantısı düzenleyen baba-oğul Özkanlılar, Alman VOX televizyon kanalının beş kişilik başarılı şirket yöneticilerinden kurulu bir jüriden oluşan “Die Höhle der Löwen” adlı programa katıldılar. Yeni firmalara şans tanıyan bu programa katıldıktan sonra ise krem satışında büyük bir patlama yaşadıklarını söylediler.

Basın toplantısında “Parodont” hakkında bilgiler veren diş doktoru İsmail Özkanlı Almanya’da 20 milyon parodontoz hastası olduğunu belirterek, paradontoz hastalığının bir tür diş eti iltihaplanması olduğunu, etlerin geri çekilerek ve dişten ayrılarak insanların dişlerini kaybetmesine neden olduğunu söyledi. Doktor Özkanlı, dişler fırçalanıp temizlendikten sonra, çörekotundan ürettikleri “Parodont” diş kreminin bir mercimek tanesi büyüklüğünde parmak ucuna yerleştirilerek günde iki üç kere dişlere sürüldüğünde, diş etlerinin bir süre sonra tekrar dişlere yapıştığının görüleceğini vurguladı. Doktor Özkanlı, paradontoz kreminin laboratuvar ve klinik testinden geçirildiğini, kullanan binlerce parodontoz hastasının da iyileşmesine katkıda bulunduğunu kaydetti.

İKİ GÜNDE YARIM MİLYON SATIŞ

Baba Hüsnü Özkanlı ise basın toplantısında ilginç bilgiler verdiği bir konuşma yaptı. Hüsnü Özkanlı şöyle konuştu:

“Bir zamanlar jürisinde Vural Öger’in de yer aldığı ilginç bir televizyon programı  ‘Die Höhle der Löwen’. Avrupa’nın en büyük özel televizyon kurumu olan Lüksemburg merkezli RTL Grubu’nun Almanya’dan yayın yapan ve en çok izlenen özel kanallarından biri  VOX televizyonu. ‘Aslanların İni’ diye Türkçeye çevirebileceğimiz ‘Die Höhle der Löwen’ adlı programın jürisinde büyük yatırımcı firmalar yer alıyor. Milyonlarca seyircisi olan programa çıktığımızda çok heyecanlıydık. Oğlum diş doktoru İsmail Özkanlı ve ben kendi ürünümüz ‘Parodont Kremi’nin tanıtımını yaparken heyecanımızı unuttuk. Çünkü ürünümüze güveniyorduk.

Mısır’da sadece bizim firmamız için yetiştirilen çok özel bir çörekotu türü kullanıyoruz ürünümüz için. Uzun zamandır yaptığımız bilimsel çalışmalar ve deneyler neticesinde ortaya çıkardığımız ürünümüz ile ilgili jürinin bize sorduğu soruları da ayrıntılı olarak cevapladıktan sonra teklifimizi bilmek istediler. Biz de oğlumla beraber ‘Bu özel kremi üreten şirketimizin yüzde 30 hissesi için 100 bin avro uygundur’ dedik. VOX televizyonunun ‘Die Höhle der Löwen’ programında çok nadir olan bir durum ile karşılaştık. Jüride yer alan yatırımcıların tamamı şirketimize ortak olmak istediler. Heyecanımızın yerini sevinç almıştı. Artık seçilen değil, seçen durumundaydık. Hatta dört yatırımcı, şirketimize ortak olabilme ve bizim tarafımızdan ortak olarak tercih edilebilme şanslarını artırmak için bizimle pazarlığa dahi girmeden, ikişer ikişer aralarında ortaklık kurarak bize beraberce ortak olabileceklerini bildirdiler.

Karşımızda ikişer şirketten oluşan iki grup yatırımcı ve bir de tek yatırımcı vardı ve bizden hemen karar vermemizi bekliyorlardı. Oğlum ile beraber televizyon yayını sırasında kısa bir düşünme arası rica ettik. Yaptığımız kısa bir değerlendirmeden sonra kararımızı vermiştik: Almanya’nın en güçlü yatırımcılarından, pazarlama uzmanları her ikisi de milyarder olan Ralf Dümmel ve Carsten Marschmeyer’i tercih ettik. Bu iki yatırımcının firmamıza yüzde 30 oranında ortak olmaları ve pazarlama işini üstlenmeleri ile, o güne kadar ayda birkaç bin sattığımız krem, birkaç gün içinde yüz binlerce satıldı. Yalnızca QVC isimli televizyon kanalının canlı yayın satış programında 90 bin adet ‘Paradont Kremi’ 10 dakika içinde satıldı. Ürünümüz bu programdan iki gün sonra Karstadt, DM, Netto gibi en büyük firmaların mağazalarında satılmaya başlandı. Sadece iki gün içinde 580 bin adet satıldı. Elimizdeki stoklar tükendi. Ürünümüz önümüzdeki günlerde Almanya’nın çeşitli kentlerindeki mağazaların 20 bin satış noktasında pazarlanacak. Gelişmelerden dolayı çok mutlu ve sevinçliyiz.”