Efsane kaptan Schumacher’den Türkiye’ye övgü

KÖLN – Fenerbahçe’nin efsane kalecisi ve kaptanı Toni Schumacher, Türkiye yıllarını büyük bir sevgiyle anmayı yeni kitabında da unutmadı. “Einwurf” gibi futbolda “taç atışı” ve hukukta da “itiraz” gibi çağrışımlar yaratan çok katmanlı  bir başlık seçtiği kitabında 1987 yılı sonrasını anlatan Schumacher, kendisinin Almanya’yı terk etmesine yol açan ilk kitabı “Anpfiff” (Başlama Düdüğü) sonrasındaki gelişmeleri ve sonrasındaki Türkiye durağını ayrıntılı olarak işledi.

İlk kitabında Alman profesyonel futbol dünyasının içyüzünü anlattığı için adeta her kesimin “kum torbası”halini aldığını hatırlatan Toni Schmucher, “Şubat 1987’de tüm tabuları yıkmıştım ve egemen ilişkiler ağı için düşünülemeyecek değişiklikler talebinde bulunmuştum. Olağanüstü güçte ve dokunulmaz bir sistemle kapışmıştım” diye yazdı. Tüm kapıların bir anda yüzüne nasıl kapandığını anlatan Schumacher, kısa bir süre umutsuzca Schalke 04 takımıyla sahaya çıktığını, daha sonra da yolunun İstanbul’a düştüğünü kaydetti.

YAŞAMINI DAMGALAYAN YILLAR

Kitabının “İstanbul’a Hoş Geldin” başlıklı bir bölümünü Fenerbahçe yıllarına ayıran Schumacher, “ikinci yurdum” dediği Türkiye ve tabii Fenerbahçe’ye çok şey borçlu olduğunu belirterek,“Bu yıllar beni damgaladı ve bugün artık başka bir Toni Schumacher oluşuma da katkıda bulundu” diye yazdı.

Yurtdışında sadece İstanbul durağından geçtiğini kaydeden efsane kaptan, bu şehrin ve insanlarının, her yerde kendini hissettiren canlı tarih gibi kendisini büyülediğini örneklerle anlatırken, o yıllarda Galatasaray’ı çalıştıran ünlü Alman futbol adamı Jupp Derwall’in “Buraya sadece para toplamaya gelen, pek de mutlu olamayacaktır” uyarısının doğru olduğunu da altını çizdi.

İNANILMAZ BİR SEVGİ SELİ

Geldiği yıl şampiyon olan Fenerbahçe sayesinde inanılması güç bir sevgiyle karşılandığını anlatan Alman futbol yıldızı, sokaklarda yürüyemez hale geldiğini belirtti. Özellikle sarılık olup Köln’deki bir hastanede yattığı dönemde, Türkiye’deki taraftarlardan gelen çamaşır sepetlerini dolduran mektupları unutmayan Schumacher, İstanbul için “Her kim ki bu şehri ve insanlarını sever, verebileceğinden çok daha fazlasını geri alacaktır” diye yazdı.

Futboldan ve diğer alanlardan çeşitli ayrıntılarla Türkiye’nin kendi yaşamını nasıl damgaladığını sergileyen Toni Schumacher, “Böyle daha birçok şey için Türk dostlarıma bugüne dek hep teşekkür ediyorum. Türkiye için de çarpan, hem şiddetle çarpan büyük bir kalbim var. Benim bir parçam Türkiye’ye, size aittir sevgili kardeşlerim” satırlarıyla bitirdiği bölümde, Türkçe “kardeşler” sözcüğünü kullandı.

Kitap yaz aylarından itibaren iyi satış yapan kitaplar arasındaki yerini aldı.

HAFTA.eu