Gelenekselleşen festival için geri sayım başladı

IŞIN TOYMAZ

FRANKFURT – Almanya’da 2000 yılından bu yana düzenlenen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivali’nin 17’ncisi için geri sayım başladı. 26 Kasım-2 Aralık tarihleri arasında 40’ın üzerinde filmin gösterileceği festivalin açılış filmi, Türkiye’nin “yabancı dilde en iyi film” dalında Oscar adayı olan, Can Ulkay yönetimindeki “Ayla” adlı film olacak.

Kore Savaşı’na katılan Astsubay Süleyman Dilbirliği ile savaşta öldürülmüş ailesinin yanında bulduğu ve Ayla adını verdiği Koreli küçük kızın gerçek hikayesinin  anlatıldığı film, bugüne dek gerek Türkiye’de gerekse uluslararası film festivallerinde ve sosyal medyada en çok dikkat çeken yapımlardan biri oldu.

Senaristi Yiğit Güralp’in yapımcı Mustafa Uslu tarafından “yok sayıldığı“ ve “dışlandığı“ iddiaları ile de gündemden düşmeyen Ayla filminin Frankfurt Türk Film Festivali’nin açılış filmi olması, akıllara “Senarist Güralp Frankfurt’a davet edildi mi?” sorusunu getirdi.

SENARİST GÜRALP’İN ADI GEÇMİYOR

Eylül ayında Sözcü gazetesine konuşan senarist Yiğit Güralp’e göre “adı esere ait hiçbir yerde geçmiyor, hiçbir etkinliğe davet edilmiyor, hatta yapımcının direktifiyle Güralp sosyal medya hesaplarından bile engelleniyor.”  Haberde Güralp’in şu ithamlarına da yer veriliyor:

“Filmin resmi web sayfasında, youtube hesabında, fragmanda, hiçbir yerde ismim yok. Oldukça uzun süredir, hiçbir etkinlikten haberdar edilmiyor, hiçbir yere davet edilmiyorum. Filmin katıldığı uluslararası organizasyonları sıradan vatandaş gibi basından duyuyorum.”

FESTİVAL BAŞKANI: “DAVET EDERKEN AYRIM YAPMADIK“

Hal böyle iken, Almanya’nın köklü Türk film festivallerinden biri haline gelen Uluslararası Frankfurt Türk Film Festivalinde söz konusu tartışmalara son noktanın konularak barış sağlanıp sağlanmayacağı ise Avrupalı Türk seyirci tarafından merak ediliyor. Konuya ilişkin sorularımızı içtenlikle yanıtlayan Festival Başkanı Hüseyin Sıtkı, henüz net bir bilgiye sahip olmadıklarını belirtti. Hüseyin Sıtkı, “Ayla filminin açılış filmi olmasına açıkçası son dakikada karar verdik. Bu talebimizi yapımcı Mustafa Uslu’ya ilettik. Biz elbette tüm kadroyu davet ettik. Herhangi bir ayrım yapmadık. Bize festivale katılacak ekiple ilgili bilgiyi ise ulaştıracaklar. Oscar’a giden bir Türk filminin böyle tartışmalarla gündeme gelmesi elbette üzücü. Umarız konu en kısa zamanda tatlıya bağlanır” diye konuştu.

32 YILDIZ OYUNCU ROL ALIYOR

İsmail Hacıoğlu, Kim Seol, Çetin Tekindor, Lee Kyong-Jin, Ali Atay, Murat Yıldırım, Taner Birsel, Altan Erkekli, Meral Çetinkaya, Damla Sönmez, Büşra Develi, Erkan Petekkaya, Sinem Uslu, Eric Roberts, Cade Carredine, Kim Byoungsoon, Johnny Young, Mehmet Esen, Caner Kurtaran, Burç Kümbetlioğlu, Duygu Yetiş, Ali Barkın, Nilgün Kasapbaşoğlu, Mine Teber, Esra Dermancıoğlu, Toygan Avanoğlu, İlber Gürtunca başta olmak üzere zengin kadrosuyla Oscar yolunda ilerleyen Ayla filminin  müziklerini Fahir Atakoğlu, danışmanlığını Elif Dağdeviren yaptı.

Frankfurt Türk Film Festivali, Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier,  Hessen Eyaleti Bilim ve Sanat Bakanı Boris Rhein, Frankfurt Büyükşehir Belediye Başkanı Peter Feldmann ve T.C. Frankfurt Başkonsolosu Burak Karartı’nın himayesinde gerçekleşiyor.

Festival filmleri Frankfurt CineStar Metropolis, Orfeo ́s Erben, Alman Film Müzesi ve Kadınlar Hapishanesi’nde gösterilecek.

ONUR KONUKLARI KESKİNER, CEVHER VE ÖZTAN

Festivalde, Albüm, Babamın Kanatları, Bana Git De, Beginner/Anfänger, Geçmiş, Mezarcı, Müthiş Bir Film, Rauf, Koca Dünya, Rüzgârda Salınan Nilüfer, Tereddüt, Toz gibi uzun metrajlı filmlerin yanı sıra belgeseller ve kısa metrajlı filmler de gösterilecek.

Türk seyirci başta olmak üzere Frankfurt’taki sinemaseverlerin ilgisini Türk sinema dünyasına çekmenin hedeflendiği festival, Almanya’nın en geniş kapsamlı Türk film festivalleri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Festivalin bu yılki onur konuklarının Abdurrahman Keskiner, Mahmut Cevher, Bahar Öztan olduğu bildirildi.

Festivalle ilgili ayrıntılı bilgi: www.turkfilmfestival.de