Charlie Hebdo Almanya’da istediği sayıda okur bulamadı

FRANKFURT – Avrupa’nın önde gelen haftalık mizah dergisi Charlie Hebdo, Almanya’daki macerasına son verme kararı aldı. Bu hafta veda sayısıyla bayilere çıkacak olan ünlü Fransız dergisi, Almanca versiyonun okurlar tarafından beklenen ilgiyi görmemesi üzerine Alman piyasasından çekilme kararı aldı.

Almanca Charlie Hebdo’nun yayın yönetmenleri Gérard Biard ve Minka Schneider, okurlara seslenirken bu kararı hiç de kolay almadıklarını belirttiler. İki yönetmen, açıklamalarında, “Sizi anlamak bizim için kolay olmadı, tıpkı sizin için de bizi anlamanın pek kolay olmadığı gibi. Basılı bir gazetenin verimli olması için kaç adet okura ihtiyaç olduğunu biz kendimiz de bilmiyorduk. Ancak buradaki ziyaretimizi uzatmak için çok ama çok daha fazla okur gerektiği kesindi” ifadelerini kullandılar.

Almanya’daki Charlie Hebdo bir yıldır piyasadaydı. Üst fiyatı 4 avro olan tabloid gazete formatındaki mizah gazetesinin büyük bölümü Fransızca orijinalden Almancaya çevrilen yazı ve karikatürlerden oluşuyordu. Bu arada karikatürlere de yer verilen birkaç sayfada Alman konuları işleniyordu.

2015 yılı ocak ayında İslamcı teröristlerin, aralarında Charlie Hebdo’nun dünyaca ünlü bazı redaktör ve çizerlerinin de bulunduğu 12 kişiyi katletmesiyle oluşan hava içinde Alman piyasasına girme kararı alan ünlü Fransız dergisi, geçen süre içinde bir türlü beklediği satış ve kâr rakamlarına ulaşamadı. Bunun, Almanya’daki yayına son verme kararında tek etken olduğu ileri sürüldü.

Hafta.EU

(FOTOĞRAF: © Claude Truong-Ngoc / Wikimedia Commons)