Hasan Yükselir şarkılarındaki “asıl Türkiye”

FRANKFURT – Almanya’da art arda konserler vermeye başlayan usta yorumcu ve besteci Hasan Yükselir, Türkiye’nin sesini temize çekmeyi sürdürüyor. İlk durağı olan Frankfurt’taki Internationales Theater’de müzikseverlerle bir araya gelen Yükselir, önümüzdeki ay da Essen’deki Katakomben Theater’de çağdaş müziğimize taşıdığı değerleri müzikseverlerle paylaşacak.

Yükselir, Frankfurt’taki “İstanbul Rüzgârı” (Istanbuler Wind)  konserine, bir ülkeyi tanımanın ilk ve en önemli yolunun onun türkülerini yakın takibe almaktan geçtiğini hatırlatan Ahmet Hamdi Tanpınar’ı anarak başladı ve Ruhi Su çizgisini yeni katkılarla geliştirmeyi nasıl sürdürdüğüne dair örnekler sundu. Usta müzisyen, iki saati bulan konseri sırasında zaman zaman türkülerin içerdiği felsefenin Heraklit’in takipçisi bir büyük ırmak olduğuna da dikkat çekme gereksinimi duydu.

Piyanoda Devrim Yeşilpınar, bağlamada da Vural Güler’in eşliğinde geniş bir repertuvar sunan  Hasan Yükselir, Çukurova’dan İstanbul’a oradan da Balkanlara uzanan ses temrinlerini sadece piyano ve sazla zenginleştirmekle kalmadı.  Usta besteci ve yorumcu, iki eşlikçi sanatçıya “jazz tınısı” taşıyan vurgularıyla bıraktığı geniş yorum alanları üzerinden de çok farklı bir çizginin arayıcısı ve taşıyıcısı olduğunun altını bir kez daha çizdi. Sanatçının, çağdaş bir anlayışla yorumladığı anonim türküleri ve kendi bestelerini piyanoda Yeşilpınar, bağlamada da Güler’le bir “improvizasyon” zemininde yeniden yoruma açması, izleyicilerin büyük ilgisini topladı. Uzun süredir Vural Güler ile birlikte çalışan sanatçı, yakın gelecekteki müzik yolculuğunda Güler’in yanı sıra genç piyanist Devrim Yeşilpınar ile daha sık birlikte olacaklarının “şimdiden anlaşıldığını” da kaydetti.

Doğanın kendisine armağan ettiği güzel sesle yetinmediğini, sesini ve müziğini daha da geliştirmek, yeni yorum kanalları açmak için gece gündüz çalıştığını her konserinde adeta yeniden kanıtlayan usta müzik adamı, sonsuz pınar Anadolu’nun yaylalarından, Dadaloğlu ve Köroğlu’na, onlardan Âşık Veysel’e, oradan da Nâzım ve İstanbul’a, Tuna’ya, Varna’ya uzanan geniş bir yelpazedeki hüzün, derinlik ve direnci bir kez daha müzik formuyla sevenleriyle paylaştı.

Gece coşkulu bir finalle sona erdi.

Hasan Yükselir, 20 Nisan’da Essen’deki Katakomben Theater salonlarında yeni verimlerini sergileyecek.

Ayrıntılı bilgi:
http://www.katakomben-theater.de/hasan-yukselir-istanbuler-wind/

FOTOĞRAFLAR: Saadet Sonyiğit