Sırp-Türk-Avusturya dostluğu Viyana’da

VİYANA – Viyana’da Sırp basın mensupları ile Türk gazeteciler önümüzdeki yılın nisan ayında Belgrad’da yapılacak Viyana Balosu çerçevesinde bir araya geldi. Bir yemekte buluşan medya mensupları, Avusturya’nın çalışan sınıflar içindeki sosyal barışın önemini de tartıştı. Sırp gazeteciler Avusturya’da başta cumhurbaşkanlığı, Avusturya Parlamentosu ve Viyana Belediyesi üyeleri ile görüştükten sonra Türk ve Avusturyalı gazetecilerin katıldığı bir yemekte bir araya geldiler. Toplantılar çerçevesinde yabancı medya, habercilik ve yalan haber (“fake news”) konuları üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Türk yayıncı Birol Kılıç, yemekte bir konuşma yaparak, Sırbistan ve Türkiye kökenli yüz binlerce insanın 50 yılı aşkın bir süredir Avusturya işçi sınıfını oluşturarak barış içinde bir arada yaşadıklarını anlattı. Son dönemde artan yabancı düşmanı kışkırtmalara karşı kardeşlik unsurunun altının çizilmesi gerektiğine dikkat çeken Kılıç, sosyal barışın Avusturya ekonomisi için çok önemli olduğunu belirtti. Sırpların ve Türklerin 600 yıllık bir ortak geçmişten düşmanlık değil, dostluk dersleri çıkarması gerektiğini belirten Kılıç, “Türkçede Balkan sözcüğünü “bal” ve “kan” sözcüklerinden oluşması ilginçtir. Bardağın dolu tarafını görelim derim. Ortak tarihimizde artıları, eksilerden daha çoktur, Sırp medya mensupları bunu görmeli. Viyana’da yaşayan Türk asıllı bir Avusturya vatandaşı olarak Sırp halkına sevgilerimizi ve saygılarımızı dile getirmek isterim” diye konuştu.

Daha sonra Birol Kılıç’ın davetlisi olarak toplantıya katılan Avrupa Gazeteciler Birliği Başkanı Otmar Lahodynsky, dernek hakkında bilgi verdi. Avusturya’nın önde gelen haber dergisi Profil’in Avrupa masasını da yöneten Lahodynsky, yalan haber ve derneklerinin Belgrad şubesini kurduklarını bildirdi.

Önümüzdeki yıl 7 Nisan’da Belgrad şehrinde yapılacak olan Viyana Balosuna hem Avusturya’dan hem Sırbistan’dan siyaset, medya ve iş dünyasının önde gelen isimleri katılacak. 

HAFTA.eu