Alman sanatçı Erdoğan portresiyle büyük ödül sahibi oldu

ÖMER YAPRAKKIRAN

FRANKFURT – Almanya’nın son dönemdeki en usta portre karikatürcülerinden biri kabul edilen Frank Hoppmann, “son derece eleştirel”Erdoğan portresi nedeniyle 18’inci Alman Karikatür Ödülü’ne layık görüldü.  Ödülün 5 bin avro tutarında olduğu bildirildi.

Frank Hoppmann, özellikle ayrıntılardaki özgün diliyle dikkatleri üzerinde topluyor. “Altın Kanatlı Kurşunkalem Ödülü”nü Dresden’de alan Hoppmann’ın “Erdoğan” portresi, tıpkı Trump, Merkel gibi her biri yankı uyandıran diğer çalışmalarıyla birlikte “Animalism” başlığı altında Frankfurt Karikatür Müzesi (Caricatura Museum Frankfurt ) salonlarında 3 Aralık tarihine kadar sergilenmeyi sürdürecek.

BÜYÜK YETENEK

Aslına bakılırsa, özgün portre ve karikatürleri dünya medyasında geniş yer bulan, art arda övgü ve ödül yağmuruna tutulan ünlü Alman illüstratör Frank Hoppmann’ın kalem ve fırçalarından kimse kurtulamıyor. En son ABD Başkanı Donald Trump ile Almanya Başbakanı Angela Merkel’i de ağır biçimde eleştiren yeni çalışmalarını, toplu halde Frankfurt’taki ünlü Karikatür Müzesi’nde (“Caricatura Museum Frankfurt”) ağustos ayı başından bu yana sergileyen Hoppmann, Batı medyasındaki portre ressamlığında yeni bir sıçrama kabul ediliyor. “İstisnai bir yeteneğe sahip” Alman sanatçı, sadece “otokrat politikacıları” değil birçok siyasal lideri ve popüler sanatçıyı da işlediği “hayvansal göndermeler içeren” provokatif üslubuyla ilgi odağı olmayı sürdürüyor.

42 yaşındaki Hoppmann, özellikle domuz ve horoz tiplemelerini “anımsatan” Donald Trump portresinin ABD ve Batı medyasında yayımlanmasından sonra, yeni dönemdeki yıldız çizerlerin liderlerinden sayılıyor. Die Welt gazetesinin düzenli çizerlerinden Hoppmann’ın yapıtlarına, Avrupa medyasının önceleri hiç ilgi göstermediği ve reddettiği ünlü Trump portresi ABD’de ve Los Angeles Times’ta yayımlandıktan sonra, neredeyse bütün kapıların açıldığı gözleniyor.

“İnsanlardaki hayvanlarla hayvanlardaki insanları görünür kılan” üslubunun iradi olmadığını, ama işlerini görenlerin hayvanlar âlemiyle böyle bağlantılar kurmasına pek karşı da çıkmadığını kaydeden Frank Hoppman,  “Animalism” başlıklı sergisinde ve ona paralel yayımlanan aynı adlı kitabında, biri çok renkli ve ayrıntılı, diğeri ise siyah-beyaz Erdoğan portrelerine de yer veriyor. Dünya gündeminde önemli yer tutan baskıcı siyasetçileri, acımasız bir üslupla “veren” ve “yeren” Hoppmann, daha okul yıllarında bazı hocalarına karşı karikatür sayesinde geliştirdiği “canımızı sıkanların canını sıkmak” eğilimini bugün de sürdürüyor ve görünmeyeni görünür kılmayı hedefliyor.

Frankfurt’un artık dünyaca ünlü  karikatür müzesi “Caricatur Museum Frankfurt”ta  3 Aralık 2017’ye kadar sürecek olan sergide ünlü sanatçının özgün dünyasından şaşırtıcı örnekler yer alıyor.

“FANTASTİK YERGİCİLİK”

Çok çeşitli teknikler uyguladığı resim, illüstrasyon ve karikatürlerin yanı sıra üç boyutlu kukla tipi işler de üreten sanatçının “aman vermez bir acımasızlıkla” işlediği ünlülerin portreleri, yeni bir dönemin habercisi olarak da yorumlanıyor. Nitekim Müze Müdürü Achim Frenz, serginin basın konferansında, Hoppmann üslubunun “keyiflendirici ve tedirgin edici” sözleriyle özetlenebileceğini belirtmişti. Bu arada birçok çevrede Hoppmann’ın geliştirdiği illlüstrasyon dilinin “fantastik yergicilik” olarak da tanımlandığına dikkat çekiliyor.