Avrupa Türk İşletmeler Ağı NETU, işgücü piyasasında etkinliklerini hızlandırıyor

BERLİN – Uzun yıllar Müsiad Berlin teşkilatı olarak hizmet verdikten sonra geçen sene yeni bir yapılanmaya giderek adını “Avrupalı Türk İşletmeler Ağı” olarak değiştiren NETU’nun, MEV Demiryolu Taşımacılığı şirketi ile beraber genҫlere geleceği olan bir meslek olanağı sunduğu ortaya çıktı. İki kurumun konuyla ilgili işbirliği anlaşmasını geçen hafta bir törenle imzaladığı bildirildi.

NETU adına anlaşmayı imzalayan genel müdür Önder Coştan, hedeflerinin mümkün olduğu kadar fazla insanımızı bu önemli iş imkânı ile buluşturmak olduğunu aҫıkladı. MEV müdürü Lutz Ludewig de piyasada 1000 makinist arandığını ve bu konuda NETU ile işbirliğinin son derece önemli olduğunu bildirdi. Ludewig, NETU’nun anlaşma yaptıkları ilk sivil toplum kuruluşu olduğunu hatırlatırken, Türk genҫlerine şimdiye kadar ulaşamadıklarını ve bu yeni olanak nedeniyle müteşekkir olduklarını belirtti.

ON BİR AY SONUNDA: 2 BİN 749 AVRO MAAŞ

İmzalanan sözleşmeye göre gelecekte bilhassa Türk toplumuna yönelik ҫeşitli danışmanlık etkinlikleri düzenlenip eğitim hakkında bilgi verilecek. Törenden sonra çok sayıda ilgili gencin ve misafirin katılımı ile gerҫekleşen ilk tanıtım ve danışma toplantısında, Avrupalı Türk İşletmeler Ağı’nın eğitimden sorumlu komisyon başkanı avukat Esat Bulut bir selamlama konuşması yaptı. Bulut, MEV ile yapılan işbirliğinin ҫok önemli olduğunu ve yüzlerce gence ve işsize yüksek kaliteli iş imkânının sağlandığını belirtti. Ardından katılımcılar MEV Demiryolu Taşımacılığı şirketi tarafından makinistlik eğitimi hakkında bilgi aldılar.

On bir aylık makinistlik eğitiminin sonunda 2 bin 749 avro maaş ile süresiz bir iş olanağı sunulduğunu belirten MEV yetkilisi Michael Klatecki de programa gösterilen ilgiden ve toplantıya yüksek katılımdan dolayı duyduğu büyük memnuniyeti dile getirdi.

Klatecki, Türk toplumuna erişim açısından NETU ile yapılan işbirliğinin ҫok önemli olduğunu tekrar vurgularken, makinistlik eğitimi almak isteyen genҫlerin eğitim hakkındaki çeşitli sorularını cevapladı ve ilgilenenlerin NETU üzerinden de eğitim programına katılmak iҫin başvuruda bulunabileceklerini belirtti.

HAFTA.eu