Stieg Larsson Ödülü Claudia Dantschke’nin

BERLİN – Çalışmalarını Berlin’de sürdüren, İslamcı politikaların sonuçları ve günümüzün teröre eğilimli şeriat eylemcileriyle ilgili konularda uzman Claudia Dantschke, bu yılki Stieg Larsson Ödülü’ne layık görüldü. 2004 yılında yaşamını yitiren Stieg Larsson anısına yayıncı Norstedts Publishing ve yazarın ailesi tarafından kurulan ödül, her yıl ırkçılık ve kadın düşmanlığıyla mücadele eden, ifade özgürlüğü için çaba harcayan kişi ve kurumlara veriliyor.

Dünyaca ünlü polisiye romanı “Millennium”un yaratıcısı ve “Expo” adlı derginin de kurucusu Larsson, yaşamı boyunca ırkçılığa ve kadın düşmanlığına karşı tavizsiz mücadelesiyle ünlüydü. 50 yaşında beklenmedik bir biçimde hayata veda eden yazarın adına konulan 200 bin İsveç Kronu (20 bin avro) tutarındaki ödül, Dantschke’ye 8 Kasım’da Stockholm’de verilecek.

İSLAMCILIKLA MÜCADELE

Almanya’nın önde gelen İslamcı eylemler ve politikalar uzmanlarından Claudia Dantschke, 1963 Leipzig doğumlu. Halen İslamcı çevrelerin ağından kurtulmak için çaba harcayan gençlere Almanya çapında danışmanlık hizmetleri veren Berlin merkezli “HAYAT” adlı kurumu yöneten Dantschke, medyada da uzun yıllar görevler üstlenmiş, bu arada Berlin’deki AYPA’nın da kurucuları arasında yer almıştı. Dantschke, 2001 yılından bu yana ZDK Demokratik Kültür Merkezi bünyesinde bilimsel çalışmalarını yürütüyor. Alman uzman, “HAYAT” danışma merkezini de 2011’te ZDK çatısı altında kurmuştu.

Bu arada adına ödül verilen dünyaca ünlü yazar Stieg Larsson’un filme alınan ve büyük ilgi gören “Ejderha Dövmeli Kız”, “Ateşle Oynayan Kız”, “Arı Kovanına Çomak Sokan Kız” ve “Örümcek Ağındaki Kız” romanlarından oluşan seti, “Millenium Serisi” başlığı altında Türkçe de yayımlanmıştı.

HAFTA.eu – 29.10.2017